Polnička topolová

Agrocybe aegerita

Intenzivní pěstování hlívy
Potřeby k pěstování - Příprava substrátu - Očkování sadbou - Prorůstání podhoubí - Tvorba plodnic
Extenzivní pěstování hlívy
Potřeby k pěstování - Příprava kmenů, očkování sadbou a prorůstání podhoubí - Uložení kmenů k plození - Tvorba plodnic - Sběr a použití plodnic
Léčivé účinky Polničky topolové

Plodnice polničky topolové jsou středně velké o průměru klobouku 5-15 cm a rostou většinou v trsech, Klobouk je mírně vyklenutý později plochý. Barva je světle okrová s tmavším středem. Třeň je tenký, mírně šupinatý. V přírodě roste na pařezech a kmenech odumřelých listnatých stromů, zejména na topolech. Roste hlavně v jižní Evropě, u nás se vyskytuje vzácně.

Intenzivní pěstování

Potřeby k pěstování

Drcená sláma nebo piliny z dřeva listnatých stromů, drcená kukuřičná vřetena, sadba polničky, varné sáčky ( např. na tlačenku ).

Příprava substrátu

Příprava sterilního substrátu je stejná jako u ucha Jidášova, penízovky sametonohé a šii-také.

Očkování sadbou

Sadbu roztřepáme na jednotlivá zrna, vychladlý sáček otevřeme v čisté místnosti bez plísní. Pro očkování použijeme dřevěnou vařečku, kterou jsme předem vyvařili ve vodě. Držátkem vařečky uděláme doprostřed substrátu v sáčku díru a do té nasypeme sadbu. Sáček potom přes váleček vaty uzavřeme provázkem.

Prorůstání podhoubí

Sáček necháme prorůstat podhoubím při teplotě 20-25°C. Doba prorůstání takto připraveného substrátu při průměru sáčku cca 12 cm asi 20 dní. Při prorůstání nepotřebuje světlo.

Tvorba plodnic

Když je sáček úplně prorostlý podhoubím, můžeme do sáčku udělat několik otvorů o průměru asi 10 mm. Otvorů neděláme mnoho, aby substrát zbytečně nevysychal a také aby nenasadilo velké množství plodnic, kterém by potom "neuživil". Sáček potom umístíme do prostoru s rozptýleným světlem a teplotou okolo 20°C a vysokou vzdušnou vlhkostí. Na jaře a na podzim můžeme využít skleník nebo foliovník, přes léto lze polničku nechat plodit venku na stinném místě s vlhkým mikroklimatem. První plodnice by se mohli objevit asi po 14 dnech.

Extenzivní pěstování

Potřeby k pěstování

Špalky zdravých listnatých stromů o délce asi 50 cm a průměru 15-20 cm, nejlépe 1-2 měsíce po pokácení ( vhodné jsou zejména topoly, ale použít můžeme i ostatní dřevo z listnatých stromů, z tvrdých dřev je vhodný buk a habr, méně vhodný je dub ), sadba polničky, plastový pytel.

Příprava kmenů, očkování sadbou a prorůstání podhoubí

Vše je stejné jako u hlívy ústřičné.

Uložení kmenů k plození

Při pěstování polničky venku je třeba dbát na výběr stanoviště. Polnička totiž potřebuje k plození poměrně vysokou vzdušnou vlhkost. Proto je třeba vybrat místo bez slunečního svitu s vlhkým mikroklimatem. Pokud budeme polničku nechávat přezimovat venku, můžeme kmeny podobně jako u hlívy nastojato zakopat do země. Pak je třeba prorostlé špalky chránit před silnějšími mrazy zakrytím listím nebo slámou. Jinak můžeme kmeny na vlhčím místě položit a v případě potřeby kmeny a i okolí kmenů zalít. Na podzim potom můžeme kmeny uschovat do skleníku, nebo chladnějšího sklepa a na jaře opět vyndat ven.

Tvorba plodnic

Polnička tvoří plodnice v teplotním rozmezí 16-22°C, tj. od pozdního jara do října. Špalky plodí podle tvrdosti dřeva 3-5 let.

Sběr a použití plodnic

Sklízíme vždy celé trsy plodnic v době kdy je jich většina v požadované velikosti, když jsou kloboučky ještě mírně vyklenuté. Plodnice jsou výborné chuti a hodí se zejména do polévek a omáček. Můžeme je též použít do těstovin a jako náplň do palačinek.

Léčivé účinky Polničky topolové

Hlíva ústřičná
Límcovka obří
Opeňka měnlivá
Penízovka sametonohá
Polnička topolová
Šii-také
Ucho Jidášovo
Žampion
Žampion ovčí
Pýchavka obrovská
Kotrč kadeřavý
Bedla vysoká
Korálovec ježatý
Lesklokorka lesklá
Čirůvky
Šupinovka Nameko
Trsnatec lupenitý