Lesklokorka lesklá - Reishi

(Ganoderma lucidum)

Význam pěstování

Lesklokorka patří mezi chorošovité houby, nelze ji přímo konzumovat. Sušené plodnice se melou na prášek a ten se přímo užívá, nebo se dělají výluhy ve vodě nebo v lihu. Má velký obsah léčivých látek. Zvyšuje imunitu, má antibakteriální a protizánětlivé účinky i protirakovinné.

Potřeby k pěstování

Piliny z listnatých dřev: doporučujeme např. bukové nebo topolové piliny, jsou vhodné i hrubé piliny, může se přidat mletý vápenec nebo křída. Sadba lesklokorky, varný sáček (např. na tlačenku)

Pěstební postup

Piliny je nutné tepelně ošetřit – sterilizovat varem. Navlhčené piliny smíchané s vápencem naplníme do sáčků (varného)1,5kg – 2kg. Sáček zavážeme provázkem tak, že do úvazku vložíme vatu nebo buničinu. Sáčky postavíme do hrnce úvazky nahoru a zalijeme vodou, aby úvazky byly nad vodou. Sáčky vaříme 1-2 hodiny. Po vychladnutí sáčky očkujeme tak, že v čisté místnosti bez plísní sáček otevřeme a např. držákem vařečky (kterou jsme předtím vyvařili ve vodě) uděláme doprostřed pilin v sáčku otvor. Do otvoru nasypeme sadbu a sáček přes vatičku v úvazku zavážeme. Necháme prorůstat při teplotě 20-25°C. Sáčky prorůstají asi 1 měsíc. Po prorostení můžeme ze sáčku odstranit vatičku nebo sáček na boku naříznout na několika místech do křížku. Růst a tvorba plodnic probíhá při teplotě 20-25°C a při vyšší vzdušné vlhkosti. Je třeba sáčky rosit. Plodnice rostou jako parožnaté výběžky do 10 cm délky. Pak se začnou vyvíjet klobouky. Sklízejí se, když plodnice získají červenohnědé zbarvení.

Hlíva ústřičná
Límcovka obří
Opeňka měnlivá
Penízovka sametonohá
Polnička topolová
Šii-také
Ucho Jidášovo
Žampion
Žampion ovčí
Pýchavka obrovská
Kotrč kadeřavý
Bedla vysoká
Korálovec ježatý
Lesklokorka lesklá
Čirůvky
Šupinovka Nameko
Trsnatec lupenitý